Symposion Társaság


Az alapítás éve: 1994
Székhely: 1012 Budapest, Vérmező u. 8. II/1.
Mobil: 06-30 9767-444
E-mail: symposiontarsasag@gmail.com
Elnök: Paczona Márta
Képviselők: HAász Ágnes, Fürjesi Csaba, Maczkó Erzsébet, Péter Ágnes
Tagok száma: 55
Bírósági végzés: 6134/1994
Adószám: 18067783-1-43
Bankszámlaszám: 11702012-21449376


Az idén éppen 30 éves Symposion Társaság az első olyan társadalmi szervezet, művészeti egyesület Magyarországon, amely a hazai művésztelepekért tevékenykedik. Önálló szervezeti formaként, de a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetsége keretein belül, a Fészek Klubban kezdte meg működését. Az alapító tagok az alakuló ülésen kimondták, hogy a szimpózium „klasszikus hőskora” lezárult, a mozgalom megújításához új hajtóerő- re, új alapokra, a támogatás, működtetés új rendszerére, a fiatalok bevonására és a tapasztalatok megosztására van szükség. Mindezek segítését és koordinálását vállalta magára a Symposion Társaság, melynek alapító elnöke Cserny József volt, a halála után Harsay Ilona folytatta a munkát. Most a Symposion Társaságot sok tehetséges fiatal alkotóval Paczona Márta képző-és textilművész szervezte újjá, aki maga is művésztelep szervezőként került az élre (Nemzetközi Alternatív Textil Symposion).
A művésztelepek összefogása, tevékenységük segítése és koordinálása nem volt új keletű gondolat. Cserny József, Bencsik István és Schrammel Imre az 1960-as, 1970-es években több új művésztelep létrehozását és működését segítették, né- hánynak részt vettek a szervezésében is, és maguk is alapítottak művésztelepet. Aktuális tennivalóik egymás közötti megbeszélésére már hosszabb ideje rendszeresen találkoztak a Fészek Klubban, az ún. „hétfői asztaltársaság” tagjaiként, melyet Cserny József elsősorban designerek és ipari formatervezők számára szervezett. A Symposion Társaság kezdetben a Magyar Építő- művészek Szövetsége Székházában tartotta rendezvényeit, majd a Táltos utca 8-ban lelt tartós otthonra Harsay Ilona jóvoltából, aki heti rendszerességgel Symposion Klubot hozott létre és szervezett itt. A Táltos Klub néven hamar ismertté vált helyiségben a Symposion Társaságot alapító művésztelepek számára lehetővé vált, hogy megismerjék egymás munkáját, módszereit, alkotásait és eredményeit, s új információkkal gazdagodjanak. Ez a klub lett a művésztelep vezetők önképzésének és rendszeres tájékozódásának a helye. A közvetlen beszélgetéseken, tapasztalatcseréken túl, a Symposion Klubban Budahelyi Tibor rendezésében minden hónap első keddjén kiállítás nyílt az alkotótelepek és alkotóműhelyek, majd a Symposion-díjasok alkotásainak is a bemutatására (Budahelyi Tibor több mint 150 kiállítást rendezett itt), a hónap többi keddi napján pedig tudományos, művészeti és filozófiai előadásokat szerveztek. A programajánlatokat a művésztelep vezetőktől Kovácsházy Éva gyűjtötte össze és ő szervezte az előadókat is Cserny Józseffel egyeztetve.
A Symposion Társaság saját hagyományt teremtett a Normafához szervezett napfordulós kirándulásokkal, a kiválasztott művésztelepek közös meglátogatásával, a határon túli művész- telepek tevékenységének megismerését szolgáló kirándulásokkal és a legjobb művésztelep vezető, illetve művészeti közösségszervező szakmai díjjal való jutalmazásával. Utóbbi célból a Symposion Alapítvánnyal közösen megalapította a Symposion-díjat (2010-től Cserny József Symposion-díj).
A társaság tagjai, a művésztelep vezetők, közösen döntöttek az Országos Symposion találkozókról. Országos Symposion találkozókat, melyek 1990-től rendszeresen megrendezésre kerülnek valamely művésztelep helyszínén, az összes hazai művész- telep vezető részvételével. Ezek a találkozók egymás koncepciójának, munkájának, eredményeinek, terveinek és mindenkori helyzetének a közvetlen megismerését és a szervezési módszerek, tapasztalatok, eredmények megosztását, valamint a működési-, támogatási feltételek jobbítását szolgálják. A találkozók végén a résztvevők záró nyilatkozatot fogadnak el, melyben öszszegezték a legfontosabb tennivalóikat és a maguk, valamint a döntéshozók számára javaslatokat fogalmaznak meg a művész- telepek fejlesztésére vonatkozóan.
A Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége, a Symposion Társaság és a nyíregyházi Országos Symposion Találkozón résztvevő további művésztelep vezetők, 1991-ben együtt létrehozták a Symposion Alapítványt, és a Symposion című folyóiratot. 2021-ben az Alapítvánnyal közös szervezésében Nagybányán tervezzük a következő nagyobb léptékű találkozót, visszatérünk a gyökerekhez a 30 éves évfordulók alkalmából. A kapcsolatot felvettük, s nagyon jó szívvel fogadták tervünket, mivel Nagybánya 125 éves évfordulót ünnepel.

Paczona Márta