Magyar Vízfestők Társasága


Az alapítás éve: 1994
Levelezési cím: 9700 Szombathely, Kálvária u. 63, D/5
Mobil: 06-30 957-9067
E-mail: lobler@yellow.hu
Elnök: Lobler Ferenc
Tagok száma: 80
Bírósági végzés: 60208/5881/1994
Adószám: 18013083-1-18
Bankszámlaszám: 11706016-20758994


Társaságunk országos művészeti, szakmai egyesület, jelenleg nyolcvanhat taggal. Alapító elnöke 2017-ig Szily Géza festőművész volt. E posztot azóta Lobler Ferenc tölti be. A tagságból 28 fő közép- vagy magasabb rangú művészeti díjjal rendelkezik. Az egri Akvarell Biennálék (Triennálék) társszervezője, melyen a tagság több fődíjat és díjat tudhat magáénak. Többen tagok a Magyar Művészeti Akadémiában, illetve a Széchenyi Irodalmi és Művészeti Akadémiában.
A Társaságot 1990-ben tíz festőművész – Bikácsi Daniela, Butak András, Erdélyi Etelka, El Kazovszkij, Kőnig Frigyes, Lóránt János, Stefanovits Péter, Szentgyörgyi József, Szily Géza, Végh András – alapította, akik mindannyian az egri Akvarell Biennále díjazottjai voltak. „Az alapítás óta eltelt két és fél évtizedben a Társaság kiállítások, konferenciák, kiadványok sorával járult hozzá a magyar akvarellfestészet színvonalának emeléséhez, a műfaj népszerűsítéséhez, lehetőségeinek bővítéséhez, határainak tágításához, ahhoz, hogy az akvarell ma nem egy- szerűen sokszínűbbé teszi az összképet, de a művészi kísérletezés, önkifejezés kiváló terepe is lett, mondhatni, a határátlépések művészete.” (P. Szabó Ernő: Vízfestők 25, 2016)
Első bemutatkozásként 1991-ben kiállítássorozatot szerveztek a Szombathelyi Képtárban, a Szolnoki Galériában és a Szekszárdi Művészetek Házában. 1993-ban a Színes víz című, rendkívül sikeres, közép-európai vízfestmény-kiállításuk Budapesten, az Ernst Múzeumban kapott helyet. E kiállítás előtt tisztelegve Színes víz 2 címmel 2019-ben a sárvári Nádasdy vár szalonjaiban rendeztek rendhagyó kiállítást.
2010-ben kiállítássorozatot indítottak az akkor 200 éve született Barabás Miklós festőművész, a modern magyar akvarellfestészet megteremtője emlékére (Budapest, Barabás Villa). Évekkel ezelőtt Oszlopok címmel szerveztek olyan kiállítás- sorozatot (Budapest, Tölgyfa Galéria és Szombathely, Képtár), melyen az oszlop részben építészeti elemként szerepelt, vagy átalakult játékos plasztikává, megsokszorozottan installációvá és adott esetben sorshordozó tartóelemmé. Ezen ötletet tovább- fejlesztve hozták létre 2013-ban A térváltozatai – a tér síkábrázolása című kiállításukat a FUGÁban. 2014-ben Szentendén, a Régi Művésztelepi Galéria adott helyszínt a Terek és távlatok című kiállításnak, míg a Személyes tereim ismét a FUGA impozáns terében kapott helyet.
A Biennálék kísérő kiállításainak legemlékezetesebb eseménye Bajkay Éva művészettörténésznek a Magyar Nemzeti Galéria akvarell anyagából szervezett kiállítássorozata volt. A 25 éves jubileumi kiállítás Szekszárdon, a Művészetek Házában, illetve Budapesten, az Újpest Galériában került megrendezésre. 2018-ban az 50 éves egri Akvarell Triennálén magas színvonalú kísérő kiállítást szervezett Vízszint címmel.
A Társaság a klasszikus, turneri, akvarellfestészet mellett műfaji szempontból feladatának tekintette és tekinti mindmáig az alternatív kifejezési lehetőségek művelését is.

Lobler Ferenc