Kapos Art


Az alapítás éve: 1990
Levelezési cím: 7400 Kaposvár, Toldi Miklós u. 7.
Mobil: 06-20 936-7316(elnök), 06-20 983-9685(ügyvezető titkár)
E-mail: info.kaposart@gmail.com, kaposart@gmail.com
Web/Honlap: kaposart.hu
Elnök: Vörös András
Ügyvezető titkár: Halmos Klára
Tagok száma: 52
Bírósági végzés: Pk.60.139/1990
Adószám: 19192503-1-14
Bankszámlaszám: 10403909-39000581


Az 1980-as évek végén a korábbi, erősen centralizált művészeti intézményrendszer bomlásának képlékeny, rendszerváltó idő- szakában néhány fiatal, pályakezdő művész azért fogott össze, hogy progresszív törekvéseiknek saját fórumot biztosítsanak. Az először Rippl-Rónai Stúdió név alatt összekapcsolódó ifjú alkotók számára másként nem nyílt lehetőség a bemutatkozásra, hiszen a csoportos kiállításokat és az egyéni tárlatokat felügyelő (és korlátozó) rendszer nem volt befogadóképes az új hangra, ahogy az amatőr művészek sem kerülhettek be a professzionális alkotók irányította helyi művészeti közéletbe. A Rippl-Rónai Stúdió tagjai számára rövid idő alatt kiderült: a másképp gondolkodók, a kísérletezők összefogás nélkül soha nem tölthetnek be aktív szerepet a művészeti életben. A művészcsoport törekvéseit néhány kiállítás fémjelezte, majd a rendszerváltás után a komolyabb pályázati lehetőségekkel, nagyobb mozgástérrel kecsegtető művészeti egyesületi forma tűnt kedvezőbbnek a további működéshez: így 1990-ben a Rippl-Rónai Stúdió korábbi tagságából és köréből megalakult a Kapos ART Képző- és Iparművészeti Egyesület.
„Mozogni kell, állandóan próbálkozni, és akkor minden esély megvan egy ilyen egyesület előtt a talpon maradásra. Nekünk meg kellett tanulni menedzselnünk saját magunkat. Azt, amit egykor az állam vállalt fel, a kiállítások szervezését, lebonyolítását, mindezek pénzbeli támogatását, azt most önnön magunknak kell megoldanunk. És ez valahol nem rossz dolog, persze azért akadnak pártolóink, nem vagyunk egyedül.” – nyilatkozta a Kapos ART egyik alapító tagja, Vörös András még 1991-ben, az egyesület megalakulását követő évben.
Az egykori bizakodó hangnem ma már talán nem ennyire optimista, hiszen a megannyi hazai és külföldi kiállítás, gyümölcsöző nemzetközi együttműködés, valamint a művésztelepi alkotómunka öröme mellett óhatatlanul számos megpróbáltatás, csalódás, anyagi nehézség és egyéb probléma kísérte az elmúlt évtizedeket – de mégis, mintha a fenti mondatokban rejlő „recept” tartaná életben immár 30 éve az egyesületet. Ehhez a recepthez természetesen elengedhetetlen két titkos összetevő: egyfelől a fenti mondatok eredője, az alapító ötletgazda Vörös András, másfelől az egyesület titkára, a szervezési feladatokat a közösség javáért fáradhatatlanul végző Halmos Klára személye, hiszen kettejük „állandó próbálkozásai” nélkül aligha húzhatta volna be a Kapos ART a harmadik ikszet, s tehetne kísérletet az elkövetkező negyedikre.
A Kapos ART alapításától kezdve fontos küldetést teljesít: bár az egyesület elnevezése a Somogy megyéhez való kötődést sugallja, a kapcsolódó tagsági kör és művészetszervező tevékenység messze határokon átívelő. A külföldi tanulmányutak tapasztalatai erősen formálták a Kapos ART irányultságát (és egyben imázsát), hiszen nemzetközi kapcsolatainak köszönhetően az egyesület olyan kezdeményezések védnökévé vált mint a Közép-kelet-európai Képeslap – Nemzetközi Mail Art kiállítás, ami a neoavantgárd gesztus és a politikai-társadalmi üzenetek találkozásának szentelt figyelmet.
Ennél is nagyobb érdeklődés övezi a hazai és külföldi pálya- műveket egyaránt befogadó Országos Groteszk Képző- és Ipar- művészeti Triennálé pályázatot és kiállítást. Az elmúlt évtizedek pályaműveiből összeállt Nemzetközi Groteszk Gyűjtemény anyaga unikális és időtálló minőséget képvisel, hiszen a hamisítatlanul groteszk gondolat mindig aktuális, s üzenete olykor az idő múlásával még aktuálisabbá válik. Ez korántsem véletlen, hiszen a pályázat kiírói mindig olyan mottó jegyében biztatják ironikus reflexiókra és bátor fricskázásra a művészeket, ami az emberi esendőség, a fennálló társadalmi helyzet és közállapotok, azaz a hétköznapi jelenségek nyers valóságán alapul.
A Kapos ART meghatározó tevékenységei között találjuk a nemzetközi művésztelep megszervezését is, amelynek helyszínéül sok éven át Barcs városa szolgált, de a művészek alkottak már Petörkén, legújabban pedig Szigetvár látja vendégül az egyesület által működtetett alkotótábort. A művésztelepen évről évre összegyűlnek a meghívottak, hogy használatba vehessék az egyesület által biztosított technikai hátteret és a rendelkezésre álló időben koncentrált alkotótevékenységet folytathassanak. A produktív munkához szükséges szellemi közeg, a művészek közti tapasztalatcsere lehetősége e körben ugyancsak elemi hozzávaló, amelyből láthatólag bőséggel akad a Kapos ART háza táján. Sejthetően ez az atmoszféra – valamint a tapasztalt tagok segítő, tehetséggondozásra irányuló figyelme ejti rabul azokat a fiatal művészeket is, akik egyre gyarapodó számban csatlakoznak az egyesület Új Generáció csoportjához, s akik révén talán egy derűsebb jövőképpel és sok teleírt lappal gyarapítható még a Kapos ART krónikája.

Szabó Zsófia

Kapos ART / 1990 -2022.
A Kapos ART Képző- és Iparművészeti Egyesület 1990-ben alakult. Tagjai grafikusművészek és iparművészek Magyarországról és a határon túlról.
A Kapos ART a Magyarországon egyedülálló Groteszk Képző-és Iparművészeti Triennálé kitalálója és rendezője. Rendelkezik egy Groteszk Gyűjteménnyel és a Barcsi Nemzetközi Művésztelep Gyűjteményes anyagával, valamint egy Nemzetközi MAIL ART Gyűjteménnyel.
1991 óta szervez művésztelepet Barcson. 1997-ben létrehozta a Barcsi Nemzetközi Művésztelepért Alapítványt, mely 2019 óta Dél-dunántúli Művésztelepért Alapítvány nevet viseli, jelenleg Szigetvár a művésztelep helyszíne.
Megalakulása óta közel 150 kiállítást szervezett itthon és külföldön.
Emellett a három évtized alatt megszervezte az SMK Kapos ART Galéria, a Csiky Gergely Színház „SZÍNtiszta Kortárs” és az Új „Kapos ART Kortárs Galéria” kiállításait.
Fontosnak tartja megismertetni a kortárs magyar képző-és iparművészetet itthon, a határon túlon és Európában. Ezt bizonyítják hazai és külföldi kiállításaik.
2015-ben 13 fővel megalakította Ifjúsági tagozatát. Így az Egyesület összlétszáma 52 főre módosult.
Jelentősebb magyarországi kiállítások: Budapest, Újpest Galéria, régi Vigadó Galéria, Bartók 1 Galéria; Vaszary Képtár, Kaposvár; Szombathelyi Képtár; Pécsi Galéria, M5 Galéria, Pécs; Kecskemét, Czifra palota; Miskolci Galéria, Szombathelyi Képtár, stb.
Határon túli kiállítások: Nagyvárad, Kolozsvár, Marosvásárhely (Románia-Transylvania), Dunaszerdahely (Szlovákia), Slatina (Horvátország).
Kaposvár testvérvárosainak meghívására kiállítottunk Glindében (Németo.), Saint Sebastien-sur-Loire-ban, Nantes-ban (Franciao.), Bath-ban (Anglia) és Schio -ban (Olaszország).
Egyéb külföldi kiállítások: Santa Maria di Sala (Olaszország), Olsztyn (Lengyelország).
2022-ben 11. alkalommal rendezte meg a GROTESZK Triennálét – Nemzetközi Groteszk Képző-és Iparművészeti Pályázat és Kiállítást. Helyszínek: Műcsarnok, Budapest, Vaszary Képtár, Kaposvár.
Dokumentációk: a kiállításokhoz meghívók, plakátok, leporellók, katalógusok és videófilmek készültek a 32 év alatt.
Közösségi díj: a város művészeti életében betöltött tevékenysége elismeréséül, amellyel hozzájárult Kaposvár hírnevének öregbítéséhez „Kaposvár Városért” kitüntetésben részesült 2016-ban.
A Közösségért végzett munkáért az MKITSZ (Magyar Képző – és Iparművészeti Társaságok Szövetsége) „Simsay díjjal” jutalmazta az Egyesület vezetőinek -Vörös András festőművész, az Egyesület elnöke (2006), Halmos Klára grafikusművész, az egyesület titkára (2000) munkáját.

kaposart.hu